8 listopada 2016

Światowy Dzień Wzroku

Światowy Dzień Wzroku już za nami. Był doskonałą okazją do zaaranżowania (z inicjatywy KRIO) materiałów w telewizji, radiu i w Internecie o profilaktyce narządu wzroku, m.in. o tym, jakie objawy świadczą o pogorszeniu naszego widzenia, kiedy należy zgłosić się do specjalisty oraz jak na co dzień możemy zadbać o nasze oczy.

Świadomość Polaków dotycząca ich problemów ze wzrokiem jest stosunkowo niska. Nie wiedzą, czym jest „dobre widzenie” i bardzo często jedynym kryterium oceny ich wzroku jest własna opinia. Dlatego tak ważna z punktu widzenia KRIO jest edukacja Polaków na temat badania wzroku. Swoimi działaniami KRIO chce dotrzeć do osób, które są często nieświadome swojej wady wzroku. Kolejny cel to wskazanie takim osobom odpowiednich specjalistów (optycy, opometryści), którzy w salonie optycznym (bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza okulisty), wykonają stosowne testy i pomiary umożliwiające rozpoznanie ewentualnych odstępstw od normy (badanie wad wzroku). W przypadku rozpoznania wad, badania naprowadzą na odpowiedni sposób korekcji.

W tym roku w Światowy Dzień Wzroku szczególną uwagę poświęciliśmy kierowcom. KRIO wraz z JZO i we współpracy z TVP2, zorganizowała śniadanie prasowe pod hasłem: „Bezpieczeństwo na drodze dobrze widziane”. Bezpieczeństwo na drodze zależy od bardzo wielu czynników, w tym od sprawności wzrokowej kierowcy. Jak wykazują badania[1] przeprowadzone w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii UAM, 2/3 zbadanych kierowców stwierdziło, że widzi dobrze lub bardzo dobrze, chociaż połowa z nich była nieskorygowana optycznie. Podczas badań stwierdzono, że po 40. roku życia często ujawnia się ukryta nadwzroczność, kompensowana wcześniej dzięki akomodacji. Ponadto około 2/3 zbadanych kierowców nie używało okularów, a podobna liczba badanych wykonuje badania wzroku co 5 lat lub rzadziej.

Poprzez prowadzone działania chcieliśmy zwrócić uwagę kierowców na duże znaczenie wykonywania częstszych badań wzroku oraz uświadomić, że nieskorygowana wada jest bardzo często przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze – jednym słowem chcieliśmy poszerzać świadomość kierowców na temat badań wzroku. W ramach spotkania z mediami „Bezpieczeństwo na drodze dobrze widziane”, ekspert KRIO – Paweł Szczerbiński, wraz z innymi specjalistami, odpowiadał na pytania dziennikarzy. W związku z tym wydarzeniem m.in. „Pytanie na śniadanie” wyemitowało materiał wideo, w którym wypowiadał się nasz ekspert. Akcją zainteresowało się również Antyradio.

Poniżej prezentujemy Państwu najważniejsze publikacje, które ukazały się w związku z naszym przedsięwzięciem:

PYTANIE NA ŚNIADANIE TVP2

Fakt.pl 

Interia.pl

Radio90 (wywiad z p. Pawłem Szczerbińskim)

Radio Jura (wywiad z p. Pawłem Szczerbińskim)

RadioGra.pl (wywiad z p. Pawłem Szczerbińskim)

Newseria.pl

Senior.pl[1] Wyniki badań własnych, przeprowadzonych w latach 2012-2013 w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii UAM w grupie ponad 120 kierowców (zarówno zawodowych jak i niezawodowych z grupy wiekowej 40+).