Dla kogo okulary korekcyjne?
Nie ważne czy wada wzroku jest wrodzona, czy nabyta, każdą osobę cierpiącą na krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy prezbiopię (starczowzroczność) czeka zakup okularów korekcyjnych. Takie okulary korygują wady i zapobiegają ich pogłębianiu, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni ich dobór, co często nie jest takie proste. Warto zgłosić się po pomoc do wykwalifikowanej osoby, jaką jest optyk rzemieślnik, będący najlepszym specjalistą w swojej dziedzinie.
Jak dobrać okulary korekcyjne?
Wybór okularów korekcyjnych wiąże się z podjęciem szeregu naprawdę ważnych decyzji. Każdy dobór okularów powinien być poprzedzony badaniem wzroku. Od tego zależy późniejszy wybór opraw i soczewek. Ogólna zasada jest taka, że przy wyższych wadach częściej wybieramy oprawy pełne, bardziej zabudowane. Oprócz korygowania wzroku okulary mają za zadanie po prostu dobrze wyglądać, a my musimy się w nich dobrze czuć. W takiej sytuacji warto powierzyć się w ręce specjalisty, czyli optyka rzemieślnika, który dobierze nasze okulary do indywidualnych preferencji od kształtu twarzy po styl naszego życia.

Rodzaje soczewek
Soczewki korekcyjne można podzielić według różnych kryteriów. Najważniejszymi kryteriami jest podział ze względu na geometrię, materiał wykonania, konstrukcję oraz budowę.
Podział ze względu na geometrię:
- soczewki skupiające- korekcja nadwzroczności (”plusy”)
- soczewki rozpraszające- korekcja krótkowzroczności (“minusy”)
- soczewki toryczne (cylindryczne) – korekcja astygmatyzmu
Podział ze względu na materiał wykonania:
- soczewki organiczne- wykonane z tworzywa sztucznego
- soczewki mineralne- wykonane z tradycyjnego szkła
Podział ze względu na konstrukcję:
- soczewki sferyczne- klasyczna konstrukcja istniejąca od lat na rynku
- soczewki asferyczne- nowoczesna konstrukcja, której zaletami są: redukcja efektu zmniejszenia lub powiększenia oka oraz redukcja zniekształceń obrazu przy krawędziach
Podział ze względu na budowę:
- soczewki jednoogniskowe- przeznaczone do korekcji danej wady wzroku
- soczewki dwuogniskowe- przeznaczone do korekcji dali w górnej części i bliży w dolnej części.
- soczewki progresywne- dzięki płynnej zmianie mocy korygują jednocześnie bliż i dal oraz wartości pośrednie; zapewniają ostre widzenie na każdą odległość.

Rodzaje opraw
Wygląd oprawy jest równie istotny jak rodzaj soczewki. To właśnie oprawka nadaje naszej twarzy wyrazu i charakteru. O ile dawniej noszenie okularów było przymusem, to dziś często jest nieodzownym elementem naszego JA. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się nad tym, do czego będziemy używać okularów i co jest dla nas najważniejsze w ich wyglądzie. Najczęściej oprawki możemy podzielić na:
- oprawy pełne- najbardziej popularne, soczewki są najlepiej chronione, ponieważ oprawka okala całą soczewkę. Nadają twarzy wyrazu, świetnie sprawdzą się u osób o delikatnych rysach i nie tylko.
- oprawy bezramkowe (patentki)- nie tak popularne jak pełne. Szkła montowane są bezpośrednio do elementów oprawy za pomocą śrubek. Są ledwo zauważalne, lekkie i subtelne, ponieważ nie ma tu oprawy okalającej soczewki.
- oprawy typu żyłka- jest to coś pośredniego między dwoma powyższymi typami. Inaczej nazywane półpełnymi, co oznacza, że oprawa nie okala soczewki w całości, a jedynie w części. Są eleganckie i wytrzymałe.
Znajdź Optyka w swojej okolicy
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Około 70% dorosłych osób nosi okulary, stąd też bierze się popyt na wielofunkcyjność okularów. Oprócz korekcji wzroku chcemy, żeby nasze okulary dodatkowo nas chroniły i dawały komfort podczas noszenia. Na rynku dostępne są soczewki z dodatkowymi powłokami uszlachetniającymi, które wpływają na podniesienie funkcjonalności okularów. Do najpopularniejszych powłok należą:
- powłoka antyrefleksyjna- wzmacnia kontrast oraz podnosi jakość widzenia. Jej zastosowanie jest bardzo uniwersalne. Oczy mniej się męczą. Brak refleksów oraz odbić sprawia, że soczewki z powłoką antyrefleksyjną są chętnie wybierane przez użytkowników okularów.
Powłoka ta może być wzbogacona o dodatkowe właściwości: hydrofobową (odpychanie cząsteczek wody), oleofobową (odpychanie cząsteczek tłuszczu – ułatwia czyszczenie), antystatyczną (odpycha cząsteczki kurzu).
- powłoka chroniąca przed niebieskim światłem- nowoczesna powłoka antyrefleksyjna; ogranicza negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na ten rodzaj światła sztucznego, które emitowane jest w największej ilości przez różnego rodzaju monitory, ekrany i źródła światła LED. Powłoka ta jest najbardziej polecana osobom pracującym przed komputerem.
- powłoka utwardzająca- czyli dodatkowa powłoka, która zmniejsza ryzyko porysowania szkieł.
- inne powłoki specjalistyczne np. podnoszące kontrast, dla kierowców itd.

Jak czyścić okulary korekcyjne?
Niewątpliwie dobre okulary korekcyjne to spory wydatek, dlatego w naszym interesie leży prawidłowe dbanie o nie. Przed uszkodzeniami mechanicznymi najlepiej okulary ochroni odpowiedni futerał, ale co z ich czyszczeniem? Proces ten jest niezwykle ważny w codziennym użytkowaniu okularów. Powinniśmy zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia oraz specjalną ściereczkę z mikrowłókna. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnych preparatów, można wykorzystać delikatny płyn do naczyń bez dodatku balsamu czy ekstraktu z cytryny oraz letnią bieżącą wodę, a na końcu ściereczkę z mikrofibry. Nigdy nie należy czyścić okularów ręcznikiem papierowym, papierem toaletowym, chusteczkami nawilżanymi uniwersalnymi czy skrawkiem ubrania. Może to doprowadzić do powstania smug oraz zarysowań.
Gdzie udać się po okulary korekcyjne?
Wybór optyka, do którego udamy się po okulary, nie powinien być przypadkowy. Osoba ta powinna budzić nasze zaufanie oraz musi być specjalistą w swojej dziedzinie. Warto skorzystać z pomocy optyka rzemieślnika zrzeszonego w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej, co gwarantuje najwyższą jakość usług, rzetelność i odpowiednie kwalifikacje. Tu znajdziesz optyka rzemieślnika blisko Ciebie
Zapraszamy na naszego bloga!
-
Czego oko nie zauważy? Mechanizmy percepcji wzrokowej.
Spis treści Dlaczego nie widzimy wszystkiego – ignorowanie stałych elementów Ograniczenia wzroku w kontekście technologii
-
Odszkodowanie za uszkodzenie okularów w szkole – informacje
Okulary, szczególnie dla dzieci, to nie tylko narzędzie poprawiające wzrok, ale również przedmiot codziennego użytku,
-
Odpowiedzialność za zgodność towaru lub usługi w pracy Optyka oraz Optometrysty
Poniższy materiał jest objęty prawami autorskimi. Powielanie lub publikowanie w części lub całości bez uzyskania
-
Komputerowe badanie wzroku – czym jest, na czym polega?
Badanie wzroku jest kluczowym elementem dbania o zdrowie oczu. Dzięki regularnym kontrolom można wcześnie wykryć