fbpx

Co to jest dobre i prawidłowe widzenie?

Możemy przyjąć, że od tego jak człowiek dobrze widzi zależy, jak dobrze poznaje wszystko wokół, tak przedmioty jak wszelkie współzależności między nimi. My, ludzie, rzeczywistość postrzegamy prawie identycznie, widzimy to samo, tak samo, lecz każdy z własnego punktu widzenia, własnymi oczami. Dobre widzenie więc jest przeżyciem, ale też normą, która obiektywizuje poznanie świata. Dobre widzenie konstytuuje prawidłowy obraz rzeczywistości ludzkiej. Dobre widzenie jest wtedy, kiedy wszystko widzimy ostro i bez zwracania jakiejkolwiek uwagi na to, że obserwując coś w ogóle patrzymy. Od tego jak dobrze człowiek widzi zależy jego komfort poznawania i codziennego życia.

Prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, Kierownik Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii UAM i Dyrektor Centrum ECOTECH-COMPLEX, UMCS: „Jeśli nie wiem, że mogę widzieć lepiej to przyjmuję tę jakość widzenia którą mam jako mi wystarczającą. Dopiero, jeśli jestem w stanie otrzymać właściwą korekcję po właściwych badaniach jestem w stanie ocenić, że widzę znacznie lepiej to wtedy powiem, że jakość mojego widzenia była niesatysfakcjonująca. Samoocena, a to jest chyba dominująca forma oceny układu wzrokowego wielu Polaków, nie jest parametrem, który pozwala rzeczywiście ocenić obiektywnie stan naszego układu wzrokowego. Badania, które robimy na naszym wydziale pokazują, że niestety z tą samooceną jest bardzo źle. Mamy takich pacjentów, którzy oceniają swoje widzenie na bardzo dobry a jakość widzenia jest, co najwyżej dostateczna. To niestety pokazuje, że samoocena nie jest zawsze najlepszym doradcą. Niemalże wszyscy jesteśmy potencjalnymi okularnikami a większość z nas jest już zapewne okularnikami chociaż o tym nie wie.

Dobre widzenie, dobre poznanie rzeczywistości to pewność, spokój, wygoda, radość, relaks, bezpieczeństwo. To codzienne życie człowieka bez towarzyszących mu wątpliwości. To specyficzny rodzaj komfortu istnienia związany z bezwarunkowym przekonaniem i bez wysiłku, że to co widzę jest właśnie takie jak to widzę w każdym szczególe, oraz że wszyscy patrzący widzą obserwowaną sytuację identycznie lub prawie tak jak ja. A to wszystko w jednym spojrzeniu, w jednym ujęciu, jednym rzutem oka bez ciągłego uporczywego sprawdzania, bez wątpliwości, bez poprawiania błędów, bez złudzeń.

zdrowe oko dzieckaBłędy widzenia

Jeśli widzenie człowieka nie jest dobre mózg zaczyna korygować te niedoskonałości. Wtedy wszelkie czynności poznawcze, emocje, każde nasze działanie staje się nieuświadomioną męczarnią. Wszystko robimy wolniej, boli nas głowa, stajemy się nerwowi, ospali, czasem zgorzkniali, niekiedy nawet niebezpieczni, bo szybkość reakcji na zmiany tego co widzimy jest mniejsza i nieodpowiednia do sytuacji.

Szacuje się, że 75% Polaków posiada różnego rodzaju wady, które powinny być diagnozowane i w określonych sytuacjach korygowane – dodaje prof. Naskręcki. Mówimy o wadach, które nie są problemem medycznym. Najważniejsza jest edukacja i świadomość pacjenta. Pacjent musi być w pełni świadomy jakie właściwości ma jego układ wzroku, w jaki sposób się starzeje i jakie konsekwencje niesie za sobą fakt, że ten układ wzrokowy nie do końca wykorzystuje swoje możliwości. W tym zakresie świadomość przeciętnego Polaka jest niestety raczej niska. Polacy chodzą do okulisty, chodzą do optometrysty, chodzą do optyka tylko w sytuacjach już drastycznych. Jednak ta ocena, ta diagnostyka układu wzrokowego powinna być wykonywana w sposób bardzo regularny i przede wszystkim powinna być rozpoczynana w bardzo młodym wieku. A więc przede wszystkim świadoma edukacja całego społeczeństwa i wskazywanie, że wzrok to jest bardzo istotny narząd, który pozwala nam lepiej funkcjonować w życiu codziennym.