Historia soczewek
Ich powstanie datuje się na rok 1508. Żyjący w tamtym czasie Leonardo da Vinci rozpoczął rozważania na temat korekcji wzroku i jako pierwszy stworzył projekt soczewki, która miała bezpośrednio przylegać do rogówki, ale dopiero w 1889 roku szwedzki lekarz August Muller stworzył soczewkę ze szkła i postanowił jej użyć. Jego projekt zakładał, że soczewka będzie przylegała do całej powierzchni oka. Największym w tamtym czasie problemem była waga soczewki. Była na tyle ciężka, że trudno było ją utrzymać w odpowiednim miejscu. Dopiero w 1948 roku soczewka została dopasowana do kształtu rogówki, a do jej produkcji wykorzystano pleksiglas. Na przestrzeni lat materiały do produkcji soczewek zmieniały się — poczynając od szkła po pleksiglas i hydrożel, a obecnie najczęściej używa się mieszanki silikonu z hydrożelem. Do lat 70. XX wieku dominowały soczewki tak zwane twarde. W 1970 roku na rynku pojawiły się soczewki miękkie. Było to ważne osiągnięcie dla dalszego ich rozwoju. W 1988 roku powstały pierwsze soczewki kontaktowe wymieniane okresowo. Soczewki jednodniowe zostały wynalezione dopiero w 1996 roku.
Jak działają soczewki?
Soczewki kontaktowe wzięły swoją nazwę od “kontaktu” z okiem. Soczewka leży na warstwie filmu łzowego na powierzchni rogówki. Zaprojektowana tak, by korygować wady refrakcji. Soczewki działają podobnie do okularów, załamując i skupiając światło, sprawiają, że widzenie staje się wyraźne.
Rodzaje szkieł kontaktowych
Najprostszym podziałem soczewek jest podział na twarde oraz na miękkie.
- Soczewki twarde najczęściej używane są przy bardziej skomplikowanych schorzeniach i wadach wzroku. Przykładowo dla osób z zespołem suchego oka będą lepszym rozwiązaniem niż soczewki miękkie, ponieważ nie pobierają tyle filmu łzowego z oka. Świetnie przepuszczają tlen. Niektóre z soczewek twardych nadają się nawet do 2-letniego użytku. Zazwyczaj są robione pod indywidualne zamówienia, stąd ich wysoka cena, a początkowy komfort noszenia jest mniejszy niż soczewek miękkich.
- Soczewki miękkie są produktem ogólnodostępnym i najbardziej popularnym. Są produkowane masowo, dlatego ich cena jest niższa niż np. soczewek twardych. Bez problemu dopasowują się do oka, co jest ich zdecydowanym atutem. Niestety trwałość jest dużo mniejsza niż w przypadku soczewek twardych i wynosi w przypadku niektórych od 1 do 3 miesięcy.
Ze względu na tryb noszenia szkła kontaktowe dzielimy na:
- Soczewki dzienne, które można nosić od 6 do 12 godzin, czyli w ciągu całego dnia.
- Soczewki noszone w trybie przedłużonym, które można nosić przez okres do 6 nocy i do 7 dni. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią codziennie zajmować się czyszczeniem szkieł i pojemniczka na szkła.
- Soczewki noszone w trybie ciągłym, które można nosić maksymalnie 30 dni i nocy.
Należy jednak pamiętać, że zarówno soczewki o przedłużonym trybie noszenia jak i trybie stałym, zaleca się zdejmować co kilka dni. Pozwoli to dotlenić rogówkę i oko będzie miało okazję odpocząć.
Istnieje jeszcze jeden podział soczewek, związany z ich trybem wymiany:
- Soczewki jednodniowe, czyli jednorazowego użytku, które po zdjęciu wyrzuca się do kosza. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które zazwyczaj noszą okulary i w wyjątkowych sytuacjach chcą skorzystać z soczewek kontaktowych. Ich zaletą jest również brak konieczności czyszczenia i przechowywania. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj soczewek.
- Soczewki wielokrotnego użytku — jak sama nazwa wskazuje, można je wielokrotnie zdejmować i zakładać. Niestety po każdym użyciu trzeba je wyczyścić i włożyć do specjalnego pojemnika z płynem przeznaczonym do dezynfekcji soczewek. Dzięki temu użytkowanie ich jest bezpieczne i komfortowe.
Znajdź Optyka w swojej okolicy
Jak dobrać odpowiednie soczewki?
W Polsce szkła bez problemu można kupić bez recepty, jednak jest to dość ryzykowne posunięcie. Gdy zdecydujemy się na soczewki kontaktowe, zawsze powinniśmy się udać do specjalisty. Doborem soczewek zajmuje się optometrysta lub okulista. Przeprowadzi on z nami wywiad, sprawdzi wzrok oraz stan naszego oka i stwierdzi czy noszenie soczewek w naszym przypadku jest możliwe. Pamiętajmy, że nie każdy może i powinien nosić soczewki kontaktowe. Jeżeli stan naszego oka na to pozwala, zostaną dobrane nam odpowiednie szkła. Specjalista, po założeniu soczewki próbnej, sprawdzi, czy dany rodzaj dobrze przylega do naszego oka. Jeżeli stwierdzi, że nie, to zaproponuje inny rodzaj soczewki. Nauczy nas również zakładać i zdejmować soczewki oraz powie jak o nie dbać. Same soczewki warto zakupić w renomowanym salonie optycznym, należącym do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Gwarantuje to rzetelne i fachowe doradztwo, co w przypadku soczewek jest niezwykle istotne.
Osoby z daleko- i krótkowzrocznością będą nosiły soczewki sferyczne. Astygmatyzm korygowany jest soczewkami torycznymi. U osób z prezbiopią sprawdzą się soczewki multifokalne.
Inne rodzaje soczewek
Oprócz typowych soczewek korekcyjnych można wymienić soczewki terapeutyczne, stosowane jako opatrunek przy zabiegach i urazach oka. Ich zakładaniem zajmuje się tylko lekarz. Istnieją również soczewki kosmetyczne, dzięki którym zmienimy kolor oczu, a nawet kształt źrenicy. Zazwyczaj nie mają one mocy optycznej, jednak mimo wszystko powinny być dobrane po konsultacji ze specjalistą.
Ciekawostką jest fakt, że istnieją również soczewki kontaktowe dla zwierząt. W szczególności chodzi o te, które cierpią na zaćmę czy inne choroby oczu. Zostały wynalezione w Niemczech i w wielu przypadkach uratowały życie domowym zwierzakom.
Dbanie o szkła kontaktowe
Pielęgnacja soczewek jest konieczna. Najłatwiej dbać o soczewki jednodniowe, nieco więcej wysiłków będzie kosztowało dbanie o szkła przeznaczone do dłuższego stosowania. Przede wszystkim ważne jest dobranie odpowiedniego płynu do soczewek. Nie powinniśmy wybierać go na własną rękę. W tym zakresie decyzję podejmuje specjalista. Nie wolno zmieniać płynu na inny bez konsultacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje płynów: wielofunkcyjne i oksydacyjne.
W płynach wielofunkcyjnych znaleźć można środki czyszczące, konserwanty oraz substancje nawilżające i stabilizujące. Zanim przystąpimy do czyszczenia soczewek, zawsze należy umyć ręce. Soczewki należy wyjąć i umieścić w zagłębieniu dłoni. Następnie polewa się je płynem i delikatnie przeciera palcem, po czym znowu polewa płynem. Na końcu soczewki trafiają do pojemniczka, gdzie zalewa się je ponownie płynem. Pojemnik na soczewki należy wymieniać co 30 dni.
Jeśli zdecydujemy się na płyn oksydacyjny, konieczne jest używanie specjalnych pojemników, czyli takich z dyskiem katalitycznym. W przypadku tego płynu rezygnuje się z ręcznego mycia soczewek. Istotny jest tu czas czyszczenia, ponieważ soczewek nie wolno zakładać przed upływem 6 godzin. Może to grozić podrażnieniem.
W przypadku płynów i samych soczewek bezwzględnie należy przestrzegać terminu ich przydatności.
Jaki jest koszt szkieł kontaktowych?
Z ceną soczewek jest powiązanych mnóstwo zmiennych. Koszt zależy właściwie od wszystkiego. Od tego, czy będziemy ich używać codziennie, czy okazjonalnie, jaką mamy wadę wzroku (astygmatycy muszą się liczyć z najwyższymi kosztami), czy zdecydujemy się na soczewki jednodniowe, czy wielokrotnego użytku. Przedział cenowy soczewek jest bardzo duży. Jeśli jesteśmy na początku swojej przygody z soczewkami, warto udać się do salonu optycznego, zrzeszonego w KRIO. Możemy mieć pewność, że otrzymamy tam fachową poradę i pomoc przy doborze odpowiednich szkieł.
Zapraszamy na naszego bloga!
-
Komputerowe badanie wzroku – czym jest, na czym polega?
Badanie wzroku jest kluczowym elementem dbania o zdrowie oczu. Dzięki regularnym kontrolom można wcześnie wykryć
-
Dlaczego okulary spadają z nosa?
Okulary to nieodłączny element codziennego życia wielu osób. Zapewniają lepszą jakość widzenia, ochronę przed słońcem
-
Jakie są wady wzroku? Najważniejsze informacje.
Wady wzroku to powszechne problemy, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Wady te wpływają
-
Zmysł Wzroku – Najważniejsze Informacje i Ciekawostki
Zmysł wzroku jest jednym z najbardziej fascynujących i skomplikowanych zmysłów człowieka. Pozwala nam nie tylko