fbpx
Title Image

Okulary przeciwsłoneczne

Obecnie rynek okularów przeciwsłonecznych jest tak ogromny, że możemy je kupić praktycznie wszędzie, nie tylko w salonach optycznych. Wystarczy udać się do najbliższego marketu spożywczego, czy sklepu z odzieżą znanej sieciówki, gdzie znajdziemy szeroki wybór okularów. Jadąc na urlop do znanych lub mniej znanych kurortów, co krok możemy natknąć się na stoiska lub stragany z okularami przeciwsłonecznymi. Ich jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia i mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Jest to chyba najbardziej popularna kategoria okularów, a ich różnorodność potrafi przytłoczyć.

Skąd popularność okularów przeciwsłonecznych?

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne zostały wynalezione w Chinach w XII w. Były to przydymione płaskie płytki kwarcu, jednak wtedy miały zupełnie inne zadanie niż ochrona przed słońcem. Używali ich sędziowie w celu ukrycia swoich reakcji na przebieg procesu sądowego. Dopiero w 1754 roku w Anglii powstała najprostsza odmiana okularów przeciwsłonecznych. Miały one zawiasy, a w miejscu soczewek korekcyjnych zastosowano przyciemnione szkło. Używane one były przez osoby chore na syfilis, przynosiły im ulgę ze względu na światłowstręt, a poza tym stanowiły oparcie dla protezy nosa, która była noszona w celu ukrycia objawów choroby. W mniej więcej tym samym czasie Inuici (Eskimosi) ochraniali swoje oczy za pomocą przysłony z  kawałka drewna lub kości z wydrążoną wąską, poziomą szczeliną.

W latach 30. XX wieku została wprowadzona do masowej produkcji znana nam obecnie forma okularów przeciwsłonecznych. Pierwsze Aviatory, popularne również dzisiaj, zostały stworzone i wyprodukowane dla amerykańskiego lotnictwa, ponieważ ostre słońce było dużym utrudnieniem dla pilotów. Swoją popularność zawdzięczają również m.in. filmowi “Top Gun”. Innym modelem cieszącym się dużą popularnością są Wayfarery. Są to najczęściej czarne, solidne oprawy o kwadratowym, kanciastym kształcie. Do produkcji trafiły w 1952 roku, a swoją popularność zawdzięczają filmowi “Śniadanie u Tiffany`ego”.

Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Zarówno zimą jak i latem powinniśmy mieć okulary przeciwsłoneczne zawsze przy sobie. Chronią one przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, które może uszkadzać zarówno soczewkę, siatkówkę jak i struktury zewnętrzne oka.  Szczególnie należy chronić oczy  dzieci i młodzieży, gdyż ich narząd wzroku nie jest dostatecznie wykształcony i jest słabiej chroniony przed promieniowaniem UV. Promieniowanie UV to składnik światła słonecznego, które dzielimy na 3 zakresy ze względu na długość fali. Są to UVA, UVB i UVC (UVC jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę ziemi). Im krótsza fala, tym większy poziom energii i większe zagrożenie dla oczu. Nawet podczas pełnego zachmurzenia warto mieć przy sobie okulary, ponieważ 90% promieniowania UV przenika przez chmury. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania na zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, skrzydlik czy też powodować zapalenie spojówek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów?

Jeśli okulary przeciwsłoneczne mają dobrze spełniać swoje zadanie, muszą mieć odpowiedni filtr, który ma chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz koniecznie muszą dobrze zasłaniać oczy. W zależności od jakości filtra UV chroni on oczy częściowo lub całkowicie przed promieniowaniem UV. Najlepiej wybierać okulary z  filtrem UV 400, który blokuje nawet 99% promieniowania UV o długości fali świetlnej poniżej 400 nm. Niestety, naklejka UV 400 na okularach przeciwsłonecznych nie zawsze potwierdza przeprowadzenie odpowiednich badań potwierdzających skuteczność działania filtra UV, stąd okulary przeciwsłoneczne warto kupować u wiarygodnego sprzedawcy, np. u optyka rzemieślnika.

Skala zaciemnienia okularów określona jest za pomocą pięciu kategorii. Najsłabsza jest kategoria 0, przepuszczająca od 80 do 100% światła. Najwięcej światła blokują okulary należące do kategorii 4, która ma tylko od 3 do 8% przepuszczalności. Do noszenia na co dzień czy prowadzenia auta w zupełności wystarczą okulary kategorii 3. Kategoria 4 przeznaczona jest dla osób uprawiających wspinaczki wysokogórskie, czy pływających po oceanach gdzie oddziaływanie promieni słonecznych jest znacznie większe.   Sportowcy oraz kierowcy często decydują się na okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, które nie przepuszczają promieni światła odbitego od tafli wody lub innych powierzchni, eliminując tym samym błyski świetlne w polu widzenia.

Znajdź Optyka w swojej okolicy

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Ważną kwestią przy wyborze okularów jest odpowiednie dopasowanie ich do kształtu twarzy. Jest to istotne ze względów estetycznych, ale i ich funkcjonalności.

Podczas doboru okularów warto kierować się zasadą przeciwieństwa. Jeśli mamy okrągłą twarz, należy unikać okrągłych okularów. Istnieją domowe sposoby zmierzenia i określenia kształtu twarzy, jednak jeśli mimo wszystko będzie to stanowiło dla nas problem, można udać się do salonu optycznego, w którym optyk rzemieślnik z pewnością dobierze idealne okulary. 

Wyróżnia się kilka głównych kształtów twarzy:

  • Twarz okrągła- priorytetowe powinno być tu wysmuklenie twarzy. Nie sprawdzą się wąskie oprawki lub takie zakrywające brwi. Osoby z okrągłą twarzą powinny zdecydować się na okulary kwadratowe, prostokątne, o ostrych kształtach. Idealnie sprawdzą się okulary typu Aviator czy Wayfayer oraz kocie oczy. 
  • Twarz diamentowa- czyli wąska szczęka i czoło. Przy takim kształcie należy wyrównać ogólne proporcje z pomocą chociażby okularów okrągłych, o lekkiej konstrukcji. Sprawdzą się również delikatne i zakrzywione oprawki
  • Twarz owalna- osoby o tym kształcie twarzy, będą miały największe możliwości wyboru okularów przeciwsłonecznych. Wystarczy unikać oprawek zbyt masywnych i szerokich, które zaburzyłyby naturalną symetrię twarzy.
  • Twarz prostokątna- W przypadku tego kształtu sprawdzą się okulary typu oversize, duże, kwadratowe lub prostokątne typu Wayfarer z grubą oprawką. 
  • Twarz trójkątna- należy postawić na optyczne wyrównanie i wydłużenie twarzy, dlatego poleca się w tym przypadku bardzo delikatne okulary kocie oczy, okulary typu Aviator oraz okulary sportowe.

Ile wydamy na dobre okulary przeciwsłoneczne?

Rozpiętość cenowa jest ogromna. Trudno określić cenę, od której rozpoczynają się dobre okulary przeciwsłoneczne, ponieważ zależy to również od rozpoznawalności marki. Nie oznacza to, że mniej znane firmy zawsze produkują gorsze okulary. Warto udać się do sprawdzonego salonu optycznego, gdzie optyk rzemieślnik zaproponuje nam okulary z dobrą ochroną przed promieniowaniem UV, pasujące do naszego stylu i wyglądu. Na pewno należy zrezygnować z pomysłu zakupu okularów na straganie. Ich koszt jest zazwyczaj bardzo niski, ale takie okulary często wyposażone są w niskiej jakości soczewki i nie chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Potrzebujesz specjalisty?

Umów się na wizytę

Znajdź najlepszą lokalizację!

Zapraszamy na naszego bloga!