fbpx
Title Image

Optyk rzemieślnik

Zawód optyka jest coraz bardziej doceniany. Wzrasta świadomość ludzi w zakresie konieczności dbania o wzrok oraz samej jakości usług oferowanych w salonach optycznych. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że jak w każdym zawodzie i tutaj istnieje grupa optyków z przypadku, którzy nie posiadają żadnych kwalifikacji, a zajmują się robieniem dla nas okularów.

Gdzie w takim razie udać się po okulary?

W dzisiejszych czasach, żeby zostać optykiem, wystarczy skończyć szkołę optyczną, bądź podyplomowe studia optyczne. Oczywiście błędem byłoby powiedzieć, że takie osoby nie zasługują na miano optyka. Prawdą jest jednak to, że nie mają żadnego doświadczenia i nie mają od kogo nauczyć się praktycznych umiejętności. 

Kiedyś, żeby zostać optykiem, należało znaleźć zakład, w którym mistrz optyki przygotuje swojego ucznia do zawodu. Nauka taka trwała 3 lata, po których przystępowało się do egzaminu czeladniczego. Dawał on możliwość wykonywania zawodu. Po kolejnych 5 latach można było przystąpić do egzaminu mistrzowskiego. Obecnie egzaminy na tytuły mistrza i czeladnika optyki okularowej organizowane są m.in. w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej w Warszawie. Optycy zrzeszeni w KRIO (Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna) stanowią gwarancję najwyższej jakości usług, kwalifikacji i rzetelności, dzięki czemu w takim salonie otrzymujemy usługę na najwyższym poziomie.

Cechy dobrego optyka rzemieślnika

Dobry optyk powinien być doradcą, estetą, sprzedawcą, wizjonerem, lekarzem, rzemieślnikiem oraz fachowcem. Klient, przychodząc  do salonu, musi mieć poczucie, że znalazł się w dobrych rękach. Jego okulary muszą zawierać w sobie wszystko to czego pragnie dana osoba. Taki optyk najpierw przeprowadzi dokładny wywiad, zapyta o nasz styl życia, jak wygląda nasz dzień, jakie mamy preferencje. Finalny produkt dobierze do naszych rysów twarzy oraz do wartości szkieł. Na koniec dokładnie wyjaśni jak postępować z okularami oraz czego możemy się spodziewać podczas ich użytkowania. Optyk rzemieślnik oferuje również kompleksową naprawę uszkodzonych okularów. Wiele osób trafia do rzemieślnika już po swoich pierwszych przykrych doświadczeniach. Do teraz jeszcze panuje przekonanie, że duża zagraniczna firma jest lepsza od prawdziwego rzemieślnika. Na szczęście powoli się to zmienia, a to za sprawą optyków należących do KRIO. Dane statystyczne wskazują, że 90% ankietowanych jest zadowolonych z ostatniej wizyty u optyka rzemieślnika. Dlatego należy wybrać salon, w którym pracuje wykształcony optyk z dyplomem.

Znajdź Optyka w swojej okolicy

Czym jest KRIO?

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna to ogólnopolska organizacja zrzeszająca optyków i dbająca o ich interesy. Ma za zadanie śledzić ciągle zmieniające się prawo i przepisy w branży optycznej. Organizuje konferencje, szkolenia oraz targi branżowe, dzięki którym optycy z całego kraju mogą stale pogłębiać swoją wiedzę, a także być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi. Dzięki KRIO branża optyczna ciągle się rozwija, a zrzeszeni w niej optycy, mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami. Na chwilę obecną KRIO zrzesza siedem cechów optycznych i są to:

  • Międzywojewódzki Cech Rzemiosł Optycznych- Poznań
  • Dolnośląski Cech Optyków- Wrocław
  • Śląski Cech Optyków- Katowice
  • Małopolski Cech Optyków- Kraków
  • Lubelski Cech Optyków- Lublin
  • Cech Optyków w Warszawie- Warszawa
  • Warmińsko-Mazurski Cech Optyków- Olsztyn

20 stycznia 1996 roku odbył się zjazd założycielski Delegatów, których wybrało Walne Zgromadzenie Cechów Regionalnych, a 22 kwietnia tego samego roku KRIO została wpisana do Rejestru Izb Rzemieślniczych przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.

Potrzebujesz specjalisty?

Umów się na wizytę

Znajdź najlepszą lokalizację!

Zapraszamy na naszego bloga!