Kto zajmuje się naprawą?
Jeśli okulary zostały uszkodzone, należy udać się do optyka rzemieślnika. Listę optyków zrzeszonych w KRIO znajdziesz tu: https://krio.org.pl/salony/. Optyk rzemieślnik ma dużą wiedzę na temat okularów, doświadczenie w naprawie oraz specjalistyczny sprzęt. Warto wspomnieć, że u specjalisty otrzymamy kompleksową obsługę serwisową np. czyszczenie, regulacja zawiasów, wymiana śrubek czy prostowanie oprawy.

Czego najczęściej dotyczy naprawa?
Uszkodzenia okularów dotyczą opraw, soczewek lub np. żyłki, na której podwieszone są soczewki w oprawach niepełnych. Przedstawione zostaną tu możliwości naprawy dotyczące podstawowych elementów:
- Uszkodzone oprawy- w przypadku oprawy plastikowej najczęściej rezygnuje się z klejenia. Uszkodzoną oprawkę można tymczasowo skleić do momentu zakupu nowych okularów. Soczewki z zepsutych okularów można wykorzystać ponownie, ale najlepiej zrobić to od razu, aby nie uległy uszkodzeniu. W przypadku wyłamania zausznika najlepszą opcją będzie zamówienie nowego.
Jeśli chodzi o oprawki metalowe, zazwyczaj istnieje możliwość zlutowania uszkodzonej części. Tytanowe oprawki są trudniejsze w takiej naprawie, a co za tym idzie, usługa jest droższa. Z zasady nie lutuje się wszystkich miejsc, gdzie mamy gwinty śrubek.
- Noski (lub nanośniki) i zauszniki-noski są elementem wymiennym. Należy zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli nie są uszkodzone, warto je od czasu do czasu wymienić, ponieważ brudzą się podczas noszenia, zmieniają kolor, co wygląda mało estetycznie. Końcówki większości zauszników zazwyczaj także są wymienne. Jeżeli uszkodzeniu ulegają teleskopowe amortyzatory zauszników (tzw. flexy), optyk rzemieślnik najczęściej również jest w stanie je wymienić.
- Żyłka- zerwaną żyłkę, na której podwieszone są soczewki najlepiej wymienić u optyka rzemieślnika. Ma w tym wprawę oraz odpowiedni sprzęt. Naprawa nie jest droga, a usługa zazwyczaj trwa nie więcej niż 15 minut.
Szkła (soczewki okularowe) – uszkodzone lub mocno zarysowane koniecznie trzeba wymienić. Tego elementu okularów się nie naprawia, chociażby ze względu na powłoki antyrefleksyjne, których nie da się nałożyć ponownie.
Znajdź Optyka w swojej okolicy

Jaki jest koszt naprawy okularów?
Koszt naprawy jest uzależniony od kilku czynników. Wymiana nosków, żyłki czy dokręcenie śrubek to zwykle niewielkie koszty. Przykładowo wymiana nanośników to koszt około 10 zł, a wymiana śrubek 5 zł. Wiadome jest, że cena rośnie jeśli uszkodzenie jest bardzo duże. Najdroższe są szkła, zatem ich wymiana zazwyczaj nie ma sensu.
Lutowanie oprawki uzależnione jest od stopnia uszkodzenia okularów. Najlepiej udać się do salonu i zapytać, czy usługa jest opłacalna.
Czy naprawa jest opłacalna?
Jeśli uszkodzenia są niewielkie, to naprawa zamyka się zazwyczaj w kwocie kilkudziesięciu złotych. W takim przypadku zawsze warto okulary naprawić. Trzeba pamiętać, że bardziej będzie się opłacała naprawa okularów, które są dobrej jakości. W przypadku oprawek zrobionych ze słabych materiałów koszt ich naprawy może być wyższy niż cena, za jaką je kupiliśmy. Nad naprawą warto również zastanowić się, gdy okulary są już stare. Trzeba zastanowić się, czy to nie czas na zakup nowej pary.
Trzeba mieć na uwadze, że wada wzroku z biegiem czasu może się pogłębiać. Należy systematycznie kontrolować stan naszego wzroku, a w przypadku uszkodzenia okularów, które już się dla nas nie nadają, nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na ich naprawę.
Zapraszamy na naszego bloga!
-
Czego oko nie zauważy? Mechanizmy percepcji wzrokowej.
Spis treści Dlaczego nie widzimy wszystkiego – ignorowanie stałych elementów Ograniczenia wzroku w kontekście technologii
-
Odszkodowanie za uszkodzenie okularów w szkole – informacje
Okulary, szczególnie dla dzieci, to nie tylko narzędzie poprawiające wzrok, ale również przedmiot codziennego użytku,
-
Odpowiedzialność za zgodność towaru lub usługi w pracy Optyka oraz Optometrysty
Poniższy materiał jest objęty prawami autorskimi. Powielanie lub publikowanie w części lub całości bez uzyskania
-
Komputerowe badanie wzroku – czym jest, na czym polega?
Badanie wzroku jest kluczowym elementem dbania o zdrowie oczu. Dzięki regularnym kontrolom można wcześnie wykryć