fbpx
Title Image

Okulary progresywne

Często zdarza się, że osoby w średnim wieku muszą korzystać z dwóch par okularów, jednych do bliży i drugich do dali. Jest to bardzo uciążliwe, jeśli co chwilę trzeba zmieniać okulary, by normalnie funkcjonować. Okulary często się gubią lub leżą zawsze tam, gdzie nie trzeba, co prowadzi do frustracji i zniechęca nas do ich noszenia. Warto zastanowić się nad zakupem okularów progresywnych, które jednocześnie korygują widzenie bliży, dali oraz odległości pośrednich.

Budowa soczewki progresywnej

Soczewka progresywna ma asymetryczną budowę. Posiada strefy widzenia, które odpowiadają różnym odległościom patrzenia. Strefy przechodzą jedna w drugą bez wyraźnych przerw. Dzięki takiej budowie możliwe jest wyraźne widzenie w każdej odległości. Część górna soczewki służy do widzenia tego, co znajduje się daleko. Obszar pośrodku odpowiada za widzenie odległości pośrednich. Część dolna jest odpowiedzialna za widzenie bliży. Boczne obszary soczewki są lekko rozmyte. Są to zniekształcenia peryferyjne. Konstrukcja soczewek progresywnych jest jednym z bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym wynalazków wśród szkieł. Jest świetnie przemyślana i dostosowana do fizjologii oka. Soczewka progresywna wywodzi się od szkieł dwuogniskowych, wynalezionych przez Benjamina Franklina, który borykał się z problemem ciągłej zmiany swoich okularów.

Kto powinien zdecydować się na okulary progresywne?

Okulary progresywne idealnie nadają się dla osób cierpiących na prezbiopię, związaną z osiągnięciem  wieku średniego, których styl życia i pracy zmusza do ciągłej zmiany okularów z dali do bliży. Dzięki okularom progresywnym zawsze mamy właściwe okulary na nosie. 

Jak one działają?

Zaletą okularów progresywnych jest to, że widać przez nie wyraźnie na każdą odległość, dzięki swojej budowie i podziałowi na specjalne strefy widzenia. Jest to doskonała alternatywa dla osób korzystających z dwóch par okularów. Każdy z obszarów soczewki jest indywidualnie dostosowywany do naszych potrzeb. Obszar górny odpowiada za poprawne widzenie obiektów umiejscowionych w dali, np. podczas prowadzenia samochodu czy oglądanie sztuki w teatrze. Został on wytypowany w tym miejscu ze względu na nasze naturalne kierowanie wzroku wprost i w górę na obiekty znajdujące się daleko. Centralna część soczewki, czyli strefa płynnej zmiany mocy idealnie nadaje się do pracy przy komputerze. Moc korekcyjna zwiększa się tu w stosunku do wartości korygujących dal, aż do wartości korygujących bliż. Obszar dolny odpowiada za czytanie, pisanie i odpowiednie widzenie wszystkiego, co znajduje się blisko.

Czy trudno przyzwyczaić się do progresów?

Jest to rzecz indywidualna. Są osoby, które zakładają pierwszy raz okulary progresywne i od razu czują się w nich komfortowo. Są też osoby, które potrzebują parę dni, a nawet tygodni, aby przyzwyczaić się do nowego układu optycznego postawionego przed okiem. Szczególną uwagę zwrócić należy na prawidłową korekcję wady wzroku, na styl życia i pracy użytkownika, co pozwala na dobranie odpowiedniej konstrukcji szkieł progresywnych,  oraz dokładny pomiar takich parametrów jak np. odległość źrenic, wysokość montażu. Warto zwrócić się do profesjonalisty, jakim jest optyk rzemieślnik, który bezbłędnie dobierze okulary progresywne do indywidualnych potrzeb i dokona wszelkich niezbędnych pomiarów.

Znajdź Optyka w swojej okolicy

Czy każdy może nosić takie okulary?

Jest niewiele przypadków schorzeń, które jednoznacznie dyskwalifikują możliwość noszenia okularów progresywnych. Często nie rodzaj schorzenia, a  jego zaawansowanie może wykluczyć pacjenta z tego grona.

Użytkownicy okularów progresywnych, którzy większą część dnia spędzają przed komputerem, powinni do pracy dodatkowo zaopatrzyć się w tzw. okulary biurowe. Będą  one idealnym uzupełnieniem.

Ile kosztują okulary progresywne?

Wiele osób ma problem z decyzją o zakupie okularów progresywnych ze względu na ich cenę. Dobre szkła progresywne można kupić już za kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że zastępują one często dwie lub trzy pary okularów, cena ta nie wydaje się wygórowana. Oczywiście cena może być znacznie wyższa, sięgająca tysięcy złotych. Tak duże rozbieżności wiążą się z rodzajem konstrukcji wieloogniskowej, grubością soczewek i zastosowaną powłoką uszlachetniającą. 

Gdzie najlepiej kupić okulary progresywne?

Prezbiopia jest wadą, która nieustannie pogłębia się z wiekiem. Skutkuje to tym, że okulary trzeba wymieniać co 2 – 3 lata. Koszt takich okularów często jest niemały, dlatego jeśli chcemy, aby jedna para okularów posłużyła jak najdłużej, warto wybrać się do salonu optycznego zrzeszonego w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej (KRIO), gdzie otrzymamy fachową pomoc przy wyborze okularów progresywnych.

Potrzebujesz specjalisty?

Umów się na wizytę

Znajdź najlepszą lokalizację!

Zapraszamy na naszego bloga!