Okulary potocznie zwane “minusami” oznaczają, że osoba nosząca je cierpi na krótkowzroczność, będzie miała problemy z dostrzeżeniem tego co znajduje się daleko, za to wyraźnie będzie widziała wszystko, co znajduje się blisko. Im większa wada, tym krótszy dystans, z którego widać wyraźnie. Krótkowzroczność koniecznie trzeba korygować, ponieważ zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do znacznego pogłębienia wady.
Okulary potocznie zwane “plusami” oznaczają, że osoba nosząca je cierpi na nadwzroczność. W tym przypadku dana osoba będzie miała problemy z widzeniem obiektów znajdujących się blisko, a w przypadku dużej nadwzroczności również daleko. Nie korygowanie danej wady prowadzi do nadmiernego wysiłku układu optycznego oczu, w konsekwencji czego występuje między innymi ból głowy. U dzieci może powodować zaburzenia widzenia obuocznego, a nawet prowadzić do zeza.

Na czym polega krótkowzroczność i nadwzroczność?
Przyczyną nadwzroczności jest zbyt słaba moc układu optycznego w stosunku do długości gałki ocznej. W tym przypadku promienie świetlne docierające do oka skupiają się za siatkówką zamiast na niej. Zazwyczaj nadwzroczność jak i krótkowzroczność są uwarunkowane genetycznie, jednak nie zawsze się tak dzieje. Czasem wystąpienie obu wad jest uwarunkowane środowiskowo. W takich przypadkach za wadę odpowiada nasz styl życia i rodzaj wykonywanej pracy. Praca przed komputerem, długie czytanie, pisanie nadmiernie obciążają oko, gałka oczna się wydłuża, co prowadzi do pogłębiania się wady.
Znajdź Optyka w swojej okolicy

Dla kogo okulary do dali?
Krótkowzroczność, inaczej miopię często rozpoznać można na etapie szkoły podstawowej. Jeśli dziecko niewyraźnie widzi siedząc w ostatniej ławce, czyta książki lub pisze w zeszycie trzymając głowę bardzo blisko, świadczy to o się krótkowzroczności szkolnej. Dzieci rodzą się z niewielką nadwzrocznością, która z biegiem czasu ustępuje. Niekiedy nadwzroczność przechodzi w krótkowzroczność, którą należy skorygować odpowiednimi soczewkami. Warto dodać, że aby uniknąć krótkowzroczności oraz jej pogłębiania, należy racjonalnie korzystać z urządzeń elektronicznych- tabletów, telefonów czy komputerów.
U osób dorosłych krótkowzroczność objawia się tym, że w pewnym momencie zauważają one, że to, co znajduje się w pewnej odległości, zaczyna się rozmazywać, pole widzenia jest coraz mniejsze. Osoby te częściej mrużą oczy, aby “złapać” ostrość widzenia. Nie korygowana krótkowzroczność może również być przyczyną pojawiającego się bólu głowy, któremu towarzyszy efekt zmęczonych oczu.
Nadwzroczność, inaczej hyperopia, zazwyczaj jest trudniejsza do wykrycia przez działanie akomodacji. U dzieci możemy ją podejrzewać gdy np. niechętnie rysują, bawią się drobnymi klockami, a w szkole mają problemy z pisaniem czy czytaniem. W tym wypadku należy zwrócić się do specjalisty w celu zbadania wzroku.
Osoby dorosłe nadwzroczne często skarżą się na problemy z widzeniem na bliskich odległościach. Podczas czytania czy pisania wzrok się bardzo męczy, pojawia się uczucie piasku pod powiekami, a nawet ból głowy.
Kiedy nosić okulary do dali?
Okulary do dali nosimy cały przez cały czas. Nie ważne czy jesteśmy nadwzroczni, czy krótkowzroczni. W okularach tych patrzymy w dal, czytamy, piszemy, a także pracujemy z komputerem. (Nie dotyczy to presbiopii — starczowzroczności). Nosząc okulary, powodujemy, że nasz układ optyczny pracuje jak układ oka miarowego, czyli niepotrzebującego korekcji.
Gdzie kupić okulary do dali?
Odpowiednie dopasowanie okularów jest bardzo istotne, w szczególności jeśli chodzi o dzieci. Przekorygowanie czy niedokorygowanie u najmłodszych zwykle kończy się szybkim pogłębianiem wady. W celu uniknięcia błędów zaleca się przeprowadzenie badań u specjalisty oraz wizytę u optyka rzemieślnika zrzeszonego w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej, co jest gwarantem najlepszej i rzetelnej jakości usług.

Zapraszamy na naszego bloga!
-
Dobre widzenie podczas uprawiania sportu
W dzisiejszych czasach, nasz wzrok jest często poddawany intensywnym testom, szczególnie podczas uprawiania sportu. Właściwe
-
Na co zwrócić uwagę przy doborze oprawek okularowych
Wybór oprawek okularów to nie lada wyzwanie. Oprawki powinny nie tylko podkreślać nasz styl i
-
Co to są okulary progresywne – jak działają ich soczewki
Okulary progresywne przeznaczone są dla osób, które niewyraźnie postrzegają przedmioty oraz tekst w dali oraz
-
Co to jest prezbiopia – definicja starczowzroczności
Jednym z najbardziej fantastycznych właściwości układu wzrokowego jest możliwość zmiany mocy optycznej, przekonuje Prof. Ryszard