fbpx
Title Image

Okulary do pracy przy komputerze

Przeciętny Polak aż przez 6 godzin dziennie korzysta z internetu. Ponad 80% osób przyznaje, że smartfon towarzyszy im wszędzie, nawet w toalecie. Przed ekranami komputerów, smartfonów, telewizorów, czy tabletów statystyczny Polak spędza ponad 10 godzin dziennie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że dane te są zatrważające. Taki styl życia skutkuje nadmierną ekspozycją na światło niebieskie.

Czym jest światło niebieskie?

Jest to naturalna składowa światła słonecznego. Jego niewielka ilość nie stanowi zagrożenia dla naszego wzroku, a wręcz można powiedzieć, że korzystnie wpływa na nasz zegar biologiczny. Dla człowieka największym zagrożeniem jest pasmo niebieskofioletowe emitowane z różnego rodzaju ekranów LED i sztucznego oświetlenia ledowego. Niestety im nowocześniejsze urządzenie, tym więcej niekorzystnego światła emituje. Nasz wzrok nie jest przystosowany do tak dużej ekspozycji na światło niebieskie, ponieważ w naturze nie występuje ono w tak wielkim natężeniu. W efekcie powoduje ból oczu, głowy, zmęczenie i nieostre widzenie. Dodatkowo zaburza wydzielanie melatoniny, która reguluje zegar biologiczny, tym samym powodując problemy ze snem. 

Jak chronić się przed światłem niebieskim?

Najlepiej wyposażyć się w okulary z odpowiednią powłoką redukującą nadmiar światła niebieskiego, które dostaje się do naszych oczu. Jest to tak zwana powłoka Blue Control / Led Control, może być również znana pod innymi nazwami. Jeśli nie posiadamy żadnej wady wzroku, możemy zdecydować się na okulary “zerówki”. Jeśli na co dzień nosimy okulary, to również możemy zakupić okulary chroniące nas przed światłem niebieskim, ponieważ powłoka ta występuje na szkłach korygujących wszystkie wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm).  Ich główną funkcją jest redukcja zmęczenia oczu, poprawa koncentracji, zmniejszenie poziomu pobudzenia wywołanego nadmiarem światła niebieskiego.  Na rynku dostępne są również okulary progresywne, dwuogniskowe, biurowe oraz tzw. relaksacyjne z tymi powłokami, jak i fotochromowe.

Czy warto inwestować w antyrefleks i powłoki redukujące światło niebieskie?

Odpowiedź brzmi: tak, w obu przypadkach. Refleksy pogarszają jakość widzenia, a nawet mogą powodować zniekształcenia widzianych obrazów, co jest bardzo niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów.  Powłoka antyrefleksyjna wzmacnia kontrast widzenia, dzięki czemu widzimy lepiej i wyraźniej. Obecnie stanowi najczęściej wybieraną opcję przy doborze okularów.

Nadmiar światła niebieskiego ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Może prowadzić do bezsenności, bólu głowy, zmęczenia i pieczenia oczu, a także braku koncentracji. Stosując okulary z powłokami BLUE/LED zapobiegamy negatywnym skutkom, jakie wywołuje u nas spędzanie większości czasu przed różnego rodzaju  ekranami czy w sztucznym oświetleniu.

Znajdź Optyka w swojej okolicy

Kto powinien nosić takie okulary?

Na pewno osoby spędzające przed komputerem, tabletem i innymi ekranami większą część swojego dnia oraz pracujące w sztucznym, ledowym oświetleniu. Jeśli pojawiły się pierwsze symptomy niekorzystnego wpływu światła niebieskiego, takie jak zmęczenie i zaczerwienienie oczu oraz problemy ze snem, to znak, że należy zaopatrzyć się w odpowiednią ochronę oczu.

Wybór oprawek

Jeżeli mają to być okulary “zerówki”, wybór odpowiednich opraw w tym przypadku jest wręcz nieograniczony. W przypadku okularów korygujących naszą wadę dobrze poradzić się specjalisty, którym jest optyk rzemieślnik. Zawsze prawidłowo doradzi w zależności od naszych indywidualnych preferencji najlepsze oprawy, które sprawdzą się do naszych szkieł. Jeśli chcemy profesjonalnie wyglądać w miejscu pracy, można zdecydować się na eleganckie i klasyczne oprawy. Jeśli wolimy podążać za modą i aktualnymi trendami, wystarczy wybrać te, które mają oryginalny kształt, wyraziste kolory i najbardziej pasują do naszej osobowości. 

Czy okulary do pracy przy komputerze działają?

Użytkownicy okularów do komputera zgodnie twierdzą, że komfort widzenia podczas noszenia okularów znacznie się poprawił. Oczy już tak się nie męczą i nie bolą oraz łatwiej się skoncentrować. Dlatego zawsze warto odwiedzić salon optyczny niezależnie od tego czy posiadamy wadę wzroku, czy też nie i zaopatrzyć się w okulary z powłokami chroniącymi przed światłem niebieskim. Na miejscu wykwalifikowany optyk rzemieślnik z pewnością pomoże dokonać odpowiedniego wyboru okularów. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy salon optyczny jest zrzeszony w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej, ponieważ tylko to daje gwarancję najlepszego wyboru okularów. 

Potrzebujesz specjalisty?

Umów się na wizytę

Znajdź najlepszą lokalizację!

Zapraszamy na naszego bloga!