fbpx
Title Image

Okulary do czytania

Szacuje się, że na świecie około 90% osób po 40 roku życia sięga po okulary do czytania. W tym wieku elastyczność soczewki zmniejsza się, czyli zmniejsza się tak zwana zdolność akomodacji. Nasze oko bardziej się męczy przy patrzeniu na bliskie odległości i z każdym rokiem odsuwamy od siebie czytany tekst (efekt “za krótkich rąk”). Taka wada nazywana jest starczowzrocznością lub prezbiopią, która jest procesem fizjologicznym.

Dla kogo okulary do czytania?

Pierwszymi objawami, które powinny skłonić nas do wizyty u optyka rzemieślnika w celu doboru odpowiednich okularów do czytania, jest łzawienie, ból oczu, ból głowy, zamazywanie się liter podczas czytania, czy pracy przy komputerze. Jednym słowem, jeśli zauważymy, że musimy trzymać książkę lub telefon coraz dalej od twarzy, to znak, żeby wybrać się do optyka rzemieślnika, który ma właściwe kwalifikacje i odpowiednio dobierze nam okulary do czytania.

Jak wybrać okulary do czytania?

Jak tylko pojawią się problemy z czytaniem, niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Odkładanie tego momentu na później nie zatrzyma postępu presbiopii, a jedynie pogłębi nasz dyskomfort. Przy wyborze okularów do czytania bezwzględnie należy unikać takiego zakupu w przypadkowych sklepach. Obecnie gotowe okulary tego typu kupić można nawet w marketach, aptekach lub drogeriach. Niestety nie uwzględniają one tak istotnych parametrów jak nasz rozstaw źrenic czy występująca różnica w korekcji oka prawego i lewego. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup okularów dobrej jakości u fachowego optyka rzemieślnika. Okulary do czytania powinno się dobierać indywidualnie, ich noszenie powinno być komfortowe, a czytanie drobnego druku nie może sprawiać żadnych trudności. Zakup okularów w przypadkowym punkcie czy na stacji benzynowej zemści się w przyszłości dużo większymi wydatkami na kolejne okulary lub problemami zdrowotnymi.

Czym się kierować przy wyborze okularów do czytania?

Okulary do czytania zakładane są w konkretnym celu, wielokrotnie w ciągu całego dnia. Można powiedzieć, że towarzyszą nam w ciągu całego dnia i stale powinny być w zasięgu ręki. Dlatego przy wyborze okularów powinno się wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • Oprawki powinny być dobrej jakości.
  • Wytrzymałe materiały użyte do produkcji oprawek, na pewno pozwolą na dłuższe użytkowanie okularów.
  • Ponieważ używamy ich tylko do czytania, można wybrać oprawy kolorowe, bardziej rzucające się w oczy, dzięki temu będzie też łatwiej je zlokalizować.
  • Należy się również zastanowić nad ewentualnym wyborem odpowiednich powłok uszlachetniających, które poprawią komfort widzenia.

Znajdź Optyka w swojej okolicy

Czy okulary do czytania można nosić przez cały dzień?

Okularów do czytania nie powinno się nosić na co dzień. Powinny być zakładane tylko podczas czytania. W innym przypadku po prostu się nie sprawdzą. Patrzenie w dal spowoduje, że obraz będzie zamglony, a dodatkowo mogą powodować objawy astenopijne (np. ból głowy). Jeśli potrzebujemy okularów do czytania i do dali, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem (np. okulary progresywne). 

Ile trzeba wydać na okulary do czytania?

Cena okularów do czytania ma kilka składowych. Na całkowity koszt wpływa rodzaj soczewek, oprawek czy też decyzja o dodatkowej powłoce uszlachetniające. Nowoczesne soczewki — cienkie i odporniejsze na uszkodzenia będą droższe od tych standardowych. 

Czy w okularach do czytania można pracować przy komputerze?

Najprościej mówiąc – nie. O ile młodzi presbiopii, u których wada wzroku nie jest znaczna, poradzą sobie podczas pracy przy komputerze, o tyle osoby starsze, mające większą korekcję, już nie. Będą miały problem z łapaniem ostrości obrazu na monitorze, który znajduje się w nieco większej odległości od oczu. W takim przypadku zalecane jest używanie innego rodzaju okularów np. biurowych.  Ekrany ledowe emitują szkodliwe promieniowanie światła niebieskiego. Rozwiązaniem może być użycie odpowiedniej powłoki.

Gdzie kupić odpowiednie okulary do czytania?

Wybór odpowiednich okularów, biorąc pod uwagę obecne udogodnienia, może wydawać się trudny. Pomocy możemy poszukać u wykwalifikowanego optyka, który weźmie pod uwagę nasz styl życia, indywidualne potrzeby, posłuży radą i doświadczeniem. Taki optyk rzemieślnik jest zrzeszony w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej, co gwarantuje najwyższą jakość usług.

Potrzebujesz specjalisty?

Umów się na wizytę

Znajdź najlepszą lokalizację!

Zapraszamy na naszego bloga!