fbpx
okulary na klawiaturze

Co to są okulary progresywne – jak działają ich soczewki

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób, które niewyraźnie postrzegają przedmioty oraz tekst w dali oraz w bliży. Zrewolucjonizowały one korekcję wzroku osób powyżej 40 roku życia, u których zaczyna pojawiać się prezbiopia. Nie da się jej wyleczyć, jednak łatwo da się ją korygować, bez konieczności noszenia przy sobie dwóch par okularów.

Dlaczego soczewki progresywne są tak popularne?

Według profesora Ryszarda Naskręckiego, pracującego na co dzień w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii UAM, dzisiejsza optyka okularowa oferuje niezwykle zaawansowane metody pomocy wzrokowych dla osób prezbiopijnych. Mowa oczywiście o soczewkach progresywnych, a więc o soczewkach o zmiennej ogniskowej fantastycznie korygujących problemy z mocą optyczną dla odległości bliskiej, dla odległości pośrednich, a nawet jeżeli jest taka potrzeba, dla odległości dalekich.

Jak działa soczewka progresywna?

 

Okulary progresywne są skonstruowane tak, by wzrok płynnie mógł przechodzić z części dolnej soczewki, która mocniej skupia światło poprzez tzw. kanał progresji do części górnej, która skupia światło słabiej lub w ogóle. Dzięki temu, patrząc dolną częścią soczewki można widzieć wyraźnie drobne, bliskie przedmioty. Patrząc górną częścią, można widzieć daleko. Kanał progresji umożliwia dobre widzenie na odległości pośrednie oraz pozwala płynnie przenosić wzrok z bliży do dali bez utraty ostrego widzenia.

Zastępca dyrektora generalnego Hoya Lens Poland, pan Szymon Grygierczyk podkreśla również, że soczewka progresywna posiada zmienny promień krzywizny na zewnętrznej bądź wewnętrznej stronie lub też tak, jak przy najnowszych konstrukcjach, zmienia się ten promień po obu stronach soczewki. Jest on wzajemnie synchronizowany i w ten sposób soczewka w sposób płynny zaczyna zmieniać swoją wartość korekcyjną. Im bardziej schodzimy do dolnej części soczewki, tym ta wartość korekcyjna jest wyższa i tym samym umożliwia nam to ostre widzenie nie tylko w dali, ale również w bliży.

Czy okulary progresywne mają wady?

Skutkiem ubocznym takich rozwiązań konstrukcyjnych jest nierównomierność krzywizn w obszarach peryferyjnych takich soczewek. Aby komfortowo widzieć we wszystkich kierunkach, trzeba poruszać głową, by kierować wzrok przez środek soczewki. Jest to jednak odruch naturalny, więc nasz mózg szybko radzi sobie z tą trudnością, tak, że już po krótkim czasie nie zauważamy tej delikatnej zmiany naszych przyzwyczajeń. Używanie soczewek progresywnych wymaga więc posiadania bardzo prawidłowej oprawy z prawidłowo osadzonymi soczewkami, a optyk rzemieślnik powinien nam udzielić instrukcji, jak korzystać z tak wyposażonych okularów.