fbpx

Codzienność widzenia – na czym polega

Codzienność ludzka, taka nasza zwyczajna, statystycznie uśredniona, to poza snem, który zabiera człowiekowi sporo czasu, przede wszystkim obowiązki względem siebie i otoczenia czyli nauka i praca. Codzienność, to też rozliczne indywidualne pasje, zainteresowania oraz świadomie zorganizowana rekreacja. 

Dobre widzenie to widzenie wtedy, gdy jesteśmy w stanie bez problemu obejrzeć obiekty, które znajdują się daleko i obiekty, które znajdują się blisko – wyjaśnia Dr Anna Przekoracka-Krawczyk  prof. UAM dr hab. n. med. Kiedy jesteśmy w stanie przerzucać wzrok szybko z daleka i z bliska i nie czekać aż obraz nam się wyostrzy. Jesteśmy w stanie używać komputera bez zastanawiania się nad tym, czy przypadkiem za chwilę obraz mi się nie zamaże. Gdy jesteśmy w stanie siedzieć i czytać książkę dłużej niż pół godziny bez bólu głowy, bez bólu oka. Gdy jesteśmy w stanie prowadzić samochód nawet wieczorem i nawet po 2-3 godzinach jazdy nadal widzimy pojedynczo, nadal nam światła nie zamazują się. I oczywiście o dobrym widzeniu mówimy wtedy też, gdy jesteśmy w stanie uprawiać sport, w którym konieczne jest szybkie przemieszczanie się, przerzucanie wzroku z obiektu na obiekt, jeżeli widzimy ostro i widzimy wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć, możemy wykonywać każdy rodzaj pracy. Nie musimy się zastanawiać nad tym, czy na pewno to na co patrzę, jest tym faktycznie co widzę. 

Dobre widzenie to sprawny wzrok, dzięki któremu mózg będzie sterował naszym działaniem bez zbędnego wysiłku, wynikającego z ciągłego analizowania niepełnych informacji docierających od oczu. Te zaś dostarczają ok. 80% niezbędnych danych z których mózg kształtuje nasze ludzkie poznanie. 

Dr Przekoracka-Krawczyk dodaje – Proces widzenia odbywa się przy udziale ponad 60% kory mózgowej, czyli w rzeczywistości niemalże cały mózg musi być aktywowany, żeby przeanalizować odpowiednio informację wzrokową. 

Współcześnie większość działań zawodowych wykonujemy wytężając wzrok podczas czynności precyzyjnych albo pisząc i czytając. Wszystko jednak to, co w naszej codzienności może zdarzyć się, lub zdarza się często, wymaga dobrego widzenia. Dobre widzenie, można powiedzieć, przesądza zasadniczo o tym, jaka jest ta nasza zwyczajna codzienność.