fbpx

Na czym polega badanie wzroku?

Poszukiwanie komfortu widzenia to odkrywanie indywidualnych niedoskonałości wzroku. Takie badania zawsze powinny być wstępem rozmowy z optykiem o wyborze jakichkolwiek okularów.
Zaczyna go badanie komputerowe autorefraktometrem, które jest obiektywne, daje jednak wynik tylko przybliżony. Dla specjalisty jest to jedynie drogowskaz do dalszych pomiarów, ponieważ istotą korekcji jest subiektywny komfort widzenia badanej osoby.

Pomiar ostrości wzroku

Szczegółowy pomiar jakości wzroku wykonuje się zwykle za pomocą foroptera. Musi on być umiejscowiony precyzyjnie, by pokazywane optotypy, czyli specjalne znaki, były w odpowiedniej odległości od badanego oka, uzbrojonego już w soczewki testowe. Badania przeprowadza się dla każdego oka z osobna. Badanemu wyświetla się najpierw litery. Ich wielkość wynika ze wskazań przeprowadzonych wstępnie komputerowo i doboru wielkości korekcyjnej soczewek w foropterze. Tak mierzy się ostrość wzroku.

Następnie wyświetlana jest tablica, dzięki której specjalista sprawdza, czy badany nie ma wady astygmatyzmu. Rodzajów pomiaru astygmatyzmu jest kilka, służy to coraz bardziej precyzyjnemu określeniu niezbędnej korekcji astygmatyzmu. Czerń liter na tle zielonym i czerwonym powinna być identyczna. Specjalista, zmieniając wielkość korekcyjną soczewek dokorygowuje oko tak, by komfort widzenia, czyli jasność i ostrość czarnych liter na tle zielonym i czerwonym, była taka sama. Oznacza to, że prezentowany obraz jest dokładnie na siatkówce.

Równoważenie bodźca do akomodacji

Kolejna czynność to równoważenia bodźca do akomodacji. Badany patrzy już dwojgiem oczu. Foropter wyposażony jest w pryzmaty rozdwajające obserwowany obraz.
Okulary testowe umożliwiają sprawdzenie samopoczucia i komfortu widzenia w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych. Badany ogląda otoczenie takim, jakie jest poprzez soczewki dobrane dla niego specjalnie, korygujące jego swoiste niedoskonałości widzenia.