fbpx

Dobre widzenie podczas uprawiania sportu

W dzisiejszych czasach, nasz wzrok jest często poddawany intensywnym testom, szczególnie podczas uprawiania sportu. Właściwe widzenie nie tylko zwiększa komfort i relaks, ale także przekłada się na lepsze wyniki i ostateczny sukces. W końcu nie można mierzyć w niewyraźne cele.

Wzrok a różne dyscypliny sportowe

Każda dyscyplina sportowa wymaga od nas błyskawicznej i precyzyjnej reakcji, a jest to niemożliwe bez dobrego wzroku. Kolarz musi widzieć, gdzie jedzie, podobnie jak biegacz musi widzieć, gdzie biegnie. Każdy sportowiec musi reagować błyskawicznie, pewnie i trafnie.Okulary sportowe korekcyjne muszą nie tylko chronić oczy, ale także idealnie pasować do twarzy sportowca, tak jakby były jej naturalnym przedłużeniem.

Pływacy, na przykład, noszą okulary, aby widzieć ostro zarówno pod wodą, jak i nad nią. Dzięki postępowi technologicznemu, jeśli mają jakiekolwiek problemy z widzeniem, mogą obecnie uzyskać okulary do pływania z odpowiednimi soczewkami korygującymi ich wadę wzroku.

Soczewki sportowe, czyli technologia na usługach wzroku.

Soczewki sportowe są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu zwiększają kontrast tego, co widzimy w różnych warunkach pogodowych lub innych sytuacjach, które mogą wpływać na jakość widzenia podczas zawodów czy treningu. Nowoczesne okulary sportowe są wyposażone w soczewki o niezbędnych, często fantastycznych kształtach, z bardzo skomplikowaną wentylacją, filtrami zabezpieczającymi przed niekorzystnymi odblaskami, promieniowaniem UV, pyłem, kurzem czy parą wodną. W szczególności, okulary przeciwsłoneczne przeznaczone do sportu pozwalają na jego uprawianie nawet przy ostrym słońcu, chroniąc oczy i zapewniając optymalne warunki do osiągnięcia najlepszych wyników. Wstawianie soczewek korekcyjnych do opraw sportowych to duże wyzwanie dla optyka, wymaga to dokładnego wywiadu i badania, aby zrozumieć, jakie ruchy wykonuje każde z naszych oczu w określonych sytuacjach, i dopasować do nich odpowiednie soczewki.

Indywidualne dopasowanie soczewki korekcyjnej

Oprawy sportowe mogą być wyposażone w soczewki korekcyjne. Soczewka musi mieć odpowiednią krzywiznę bazową, aby zachować obły kształt, co jest jednym z zadań optyka. Dzięki nowoczesnym technologiom, optycy są w stanie zmierzyć taką krzywiznę bazową soczewki i zamówić w laboratorium indywidualną soczewkę dla konkretnego klienta.

Moc każdej z soczewek, rozstaw źrenic, odległości źrenic od dolnej krawędzi oprawy to informacje wyjściowe, niezbędne do przygotowania każdej soczewki korekcyjnej. Natomiast po wyborze takiej skomplikowanej oprawy sportowej, optyk musi zmierzyć szerokości mostka, tarczy okularowej, jej wysokość, kąt pantoskopowy, kąt wygięcia oprawy oraz odległości wierzchołkowe, czyli odległości soczewek od każdego z oczu.

Technologia na najwyższym poziomie

W tej chwili metody matematycznego obliczania czy metody produkcyjne posunęły się już tak daleko, że optyk jest w stanie wykonać soczewkę korekcyjną do oprawy sportowej. W ten sposób można zapewnić pacjentowi prawidłowe widzenie i dobrą korekcję wzroku, nawet mimo trudnych parametrów montażu.

Dobre widzenie jest kluczowym elementem sukcesu w sporcie. Czy to będą okulary sportowe damskie, męskie, czy też dziecięce, powinny być one zawsze integralną częścią twarzy sportowca. Muszą nie tylko chronić oczy, ale także poprawiać jakość widzenia. Dzięki nowoczesnym technologiom, optycy są w stanie zmierzyć krzywiznę bazową soczewki i zamówić indywidualną soczewkę dla konkretnego klienta, . Precyzyjne pomiary są kluczem do idealnego dopasowania soczewek i opraw, co gwarantuje prawidłowe widzenie i dobrą korekcję wzroku, nawet w trudnych warunkach.

 

Przypominamy o innym wpisie, który dotyczy dobrego widzenia podczas uprawia niania sportu: Czy okularnicy są skazani na słabsze widzenie podczas uprawiania sportu