fbpx

JAK WYBRAĆ MODNE I BEZPIECZNE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE?

W słoneczne dni – zwłaszcza wiosną czy latem – powinniśmy mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne. To nie tylko ciekawy element naszych stylizacji, ale przede wszystkim ochrona dla naszych oczu przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Jednak, wiele modeli proponowanych np. w sieciowych sklepach z odzieżą czy w supermarketach, nie posiada jakiegokolwiek filtru UV. Takie okulary mogą powodować większe uszkodzenie struktur oka niż w przypadku, gdybyśmy nie stosowali żadnych okularów! Jak zatem wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne i na co zwracać uwagę przy ich zakupie – radzi dr Maciej Sokołowski, optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.okulary

Po pierwsze filtr!

W trosce o zdrowie naszych oczu z okularów przeciwsłonecznych powinniśmy korzystać na co dzień, tym bardziej, że szeroki asortyment różnych modeli pozwala na wybranianie takiego, który odpowiada naszemu usposobieniu i preferowanemu przez nas stylowi. Musimy je jednak wybierać rozsądnie. Badania na temat okularów zakupionych losowo w różnych miejscach (bazar, stacja benzynowa, salon optyczny) wskazują, że tanie modele, często nie posiadają filtra UV. Tym samym mogą powodować większe uszkodzenie struktur oka niż gdyby użytkownik nie stosował żadnych okularów – przyciemnione szkła sprawiają bowiem, że źrenice rozszerzają się bardziej, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej promieni UV. A promieniowanie UV (szczególnie UV-A w zakresie od 315 do 400 nm) odpowiedzialne jest za przyspieszenie rozwoju zaćmy, bywa przyczyną częstych stanów zapalnych spojówek i rogówki oraz jest jedną z najważniejszych przyczyn zwyrodnienia siatkówki i żółtej plamki (AMD).

Dlatego tak ważna jest ochrona naszych oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Wszystkie okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w soczewki z filtrem UV  blokującym dostęp do oka całego spektrum szkodliwego promieniowania, najlepiej do 400 nm. Soczewki takie mogą być oznaczone symbolem UV-400. Warto dodać, że filtr UV jest równie skuteczny w przypadku soczewek barwionych, jak też bezbarwnych.

Okulary z supermarketu czy bazaru – nie, dziękuję!

Niewątpliwie największe ryzyko kupienia okularów przeciwsłonecznych złej jakości, których używanie może szkodzić naszym oczom, występuje w przypadku dokonania zakupu „na ulicy”. Takim miejscem jest np. bazar, ale również supermarket, w którym obok artykułów spożywczych, sprzedaje się czasami również okulary korekcyjne i przeciwsłonecznych. Często pozbawione są one odpowiedniego filtra przeciw promieniowaniu UV, a ponadto są znacznie bardziej podatne na zarysowania i nierzadko przekłamują kolory, stwarzając zagrożenie dla kierowców oraz wszystkich uczestników ruchu ulicznego.


„W sytuacjach awaryjnych krótkotrwałe używanie okularów przeciwsłonecznych z soczewkami złej jakości optycznej, czy też z filtrami o bardzo wąskim zakresie blokowania promieniowania UV, nie spowoduje trwałego uszkodzenia wzroku. Należy jednak mieć świadomość ich złej jakości i jak najszybciej zaopatrzyć się w okulary zapewniające komfort i bezpieczeństwo naszym oczom” 
– dodaje dr Maciej Sokołowski, optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

 

Zdarza się także, że w okularach przeciwsłonecznych gorszej jakości, zamontowane soczewki nie „trzymają” neutralnej mocy zero – wykazując niewielką moc sferyczną, cylindryczną czy też pryzmatyczną – a to skutkuje w konsekwencji nieostrym lub niekomfortowym widzeniem (pływanie obrazu, zakrzywianie krawężników, itp).

Jak wybrać dobre okulary?

Po pierwsze zwracajmy uwagę na filtr – najlepiej wybrać okulary z tym najbezpieczniejszym czyli ograniczającym 100% UVA. Informacja o klasie filtra w dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych, wydrukowana jest na zauszniku oprawy okularowej lub naklejona na soczewce. Może być też dołączona do okularów w instrukcji wraz z opisem technicznym charakteryzującym okulary. Kolejną ważną cechą jest wielkość oprawy, która ze względów estetycznych powinna być dopasowana do wielkości i  kształtu twarzy, a jej kolor do karnacji skóry.

Należy zauważyć, że im większe okulary, tym lepiej, gdyż skuteczniej chronią oko przed promieniami słonecznymi. W ekstremalnych przypadkach takich jak turystyka górska, oprawy powinny być wyposażone w osłonki boczne, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostęp światła do oka. „Szkła” natomiast powinny być jak najciemniejsze i koniecznie wyposażone w filtr UV.

Czy kolor „szkieł” ma znaczenie?

Kolor i intensywność zabarwienia nie wpływają na skuteczność blokowania promieni UV. Filtry UV są równie skuteczne w soczewkach kolorowych, jak i bezbarwnych, jednak warto wybierać ciemniejsze szkła, gdy słońce bardzo razi lub mamy dużą wrażliwość na światło. Okulary przyciemniane powinny być duże, bo wtedy skuteczniej chronią oko.

Gdzie kupić?

W okulary przeciwsłoneczne najlepiej zaopatrzyć się w sklepie optycznym. Znajdziemy tam produkty dobrej jakości od sprawdzonych producentów, a wyszkoleni pracownicy objaśnią nam wszystkie właściwości i cechy sprzedawanych okularów przeciwsłonecznych. W ten sposób mamy szansę wybrać estetyczne, a zarazem wygodne i bezpieczne okulary, które ochronią nasz wzrok przed skutkami bardzo silnego – zwłaszcza latem – promieniowania słonecznego.

————————————————————————————————————————————————–

Dodatkowe informacje:

„Powyższe artykuły są własnością Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej (KRIO). KRIO wyraża zgodę na ich pobieranie/kopiowanie mediom oraz optykom, zrzeszonym w cechach KRIO.”

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – organizacja samorządu zawodowego, zrzeszająca obecnie 7 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900-set salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to środowisko optyków miało swoją reprezentację  w ramach Komisji Branżowej usytuowanej przy ówczesnym Centralnym Związku Rzemiosła (CZR), a od 1996 r działający pod nazwą Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom.

KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, jak też Politechnika Wrocławska.

Kontakt dla mediów:

38PR & Content Communication

Justyna Giers, Tel. 514 550 996, Marcin Ścigała, Tel. 517 379 253