fbpx

OPTYK – RZEMIEŚLNICZY ZAWÓD ZNANY JUŻ W STAROŻYTNOŚCI, NIEZBĘDNY W XXI W.

 Jak wynika z badań[1] ponad połowa Polaków – w wieku 18+ – posiada wadę wzroku. Najbardziej niepokojący jest fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też osoby aktywne zawodowo, a także młodzież. Dlatego obecnie tak istotna jest prawidłowa profilaktyka narządu wzroku. Co ciekawe, aby uzyskać profesjonalną poradę w tym zakresie nie musimy odwiedzać wyłącznie okulisty. Jednym ze specjalistów, z którym możemy porozmawiać na temat naszego wzroku jest optyk. To zawód, którego historia sięga już starożytności, a, jak pokazują statystyki, w XXI wieku jest coraz bardziej potrzebny.

Trochę historii – Aleksander della Spina pierwszym optykiem?

Optyk to, obok optometrysty i okulisty, jeden ze specjalistów zajmujących się ochroną naszego wzroku. Początki tego zawodu sięgają już starożytności. Wówczas zaczęto produkować przedmioty przypominające soczewki. To ówcześni szamani i mędrcy pełniący funkcję „lekarzy”, rozmyślali nad wadami wzroku i szukali skutecznych sposobów na poprawę widzenia. Nie da się jednak ukryć, że ich wiedza na temat narządu wzroku była niepełna.okoa

Okulary, we współczesnym tego słowa znaczeniu, pojawiły się ok. XIV wieku. Z literatury średniowiecznej dowiadujemy się, że są opisywane jako kamienie potrafiące powiększać druk. Można je więc uznać za prototyp soczewki. Aleksander della Spina był pierwszym znanym z nazwiska twórcą okularów. Połączył dwa kamienie, które należało nosić przed oczami, ponieważ wtedy stawały się użytecznym dla nich narzędziem. Sztuka ich wykonywania znana była jednak już nieco wcześniej. Wraz z upływem czasu, popyt na okulary stale rósł – zwłaszcza po wynalezieniu druku (po 1450 r.). Liczba twórców okularów w niektórych miastach była tak duża, że zaczęli oni łączyć się w cechy. Tak powstały pierwsze spółdzielnie optyczne.

Przez kolejne wieki technika wytwarzania okularów rozwijała się równocześnie z powiększającą się wiedzą na temat samego narządu wzroku. Znaczny postęp w tej dziedzinie zaznaczył się dopiero, gdy poznano zasady
optyki, czyli na przełomie XVIII i XIX w. Wówczas nauczono się określać wady refrakcji i sposoby ich korygowania. Rzemieślnicy-optycy tworzyli coraz to lepsze wersje okularów – praktyczniejsze i wygodniejsze. I tak dzieje się do dzisiaj. Współczesny optyk m.in. wykonuje okulary według naszych indywidualnych potrzeb, a także zajmuje się ich konserwacją i naprawą. To jednak nie jedyny zakres jego obowiązków. Czym jeszcze zajmuje się optyk XXI wieku?

Optyk XXI wieku – po czym poznać dobrego optyka?

okoJeśli czujemy, że nasz wzrok uległ pogorszeniu to nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie do optyka. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zajmuje się on nie tylko wykonywaniem okularów na podstawie recepty, ich konserwacją czy naprawą. U doświadczonego optyka, który posiada odpowiednie kwalifikacje możemy otrzymać rzetelne informacje m.in. na temat sposobów korekcji wad wzroku, zalet i wad poszczególnych produktów. Ponadto kompetentny specjalista w salonie optycznym, wytłumaczy jak wybierać oprawki i pomoże zrozumieć, dlaczego często nasz wybór nie jest właściwy.

Najlepiej zdecydować się na taki salon optyczny, w którym pracują technicy optycy lub mistrzowie w zawodzie optyka, którzy mają ukończone kursy refrakcji lub są absolwentami wyższych studiów optycznych. Wówczas możemy liczyć na profesjonalną obsługę, zarówno w zakresie wywiadu nt. naszego narządu wzroku, badania, jak i wyboru odpowiednich sposobów korekcji ewentualnej wady wzroku.

Pamiętajmy, że na wysoki standard obsługi, składają się nie tylko odpowiednie kompetencje. Umiejętność rozmowy, życzliwość i otwartość na potrzeby klienta jest równie ważna jak fachowa wiedza optyczna. Dlatego przed odwiedzeniem salonu optycznego, warto chwilę się nad tym zastanowić. Jednym z szybkich sposobów na zweryfikowanie dobrego optyka jest sprawdzenie, czy jest on zrzeszony w cechu, należącym do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. To instytucja, która zrzesza jedynie wykwalifikowanych i posiadających doświadczenie zawodowe specjalistów, których obowiązują zapisy Kodeksu Etyczno-Zawodowego Optyka.

_______________________________________________________________________________________

*Powyższy artykuł jest własnością Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej (KRIO). KRIO wyraża zgodę na jego pobieranie/kopiowanie mediom oraz optykom, zrzeszonym w cechach KRIO. 

Dodatkowe informacje:

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – instytucja zrzeszająca obecnie 7 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900-set salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to środowisko optyków miało swoją reprezentację  w ramach Komisji Branżowej usytuowanej przy ówczesnym Centralnym Związku Rzemiosła (CZR), a od 1996 r działający pod nazwą Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom.

KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, jak też Politechnika Wrocławska.

Kontakt dla mediów:

38PR & Content Communication

Justyna Giers, Tel. 514 550 996, Marcin Ścigała, Tel. 517 379 253


[1] Źródło: BCMM, Zachowania i preferencje użytkowników okularów, N=2006, maj 2013