fbpx

MAGIA OPRAWEK – NA CO POWINNIŚMY ZWRACAĆ UWAGĘ?

Gdy stajemy się „okularnikami” po raz pierwszy, bardzo ważną a wręcz podstawową kwestią jest wybór oprawy. Musimy jednak wiedzieć, że nie do każdej korekcji i nie do każdej twarzy, nadaje się każda oprawa. Mając to na uwadze musimy liczyć na doradztwo optyka. Dopiero wtedy w obrębie opraw, które będą odpowiednie dla naszej korekcji oraz geometrii naszej twarzy, możemy poszukiwać takich opraw, które nas usatysfakcjonują. O tym, jak wybrać odpowiedni model i jakich oprawek powinniśmy unikać opowiadają: trener Olaf Tabaczyński, specjalizujący się w pracy z klientem indywidualnym w zakresie doboru okularów oraz Marek Jakubowicz, optyk z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem.

Po pierwsze – styl i wygoda powinny iść w parze

Poprzez nasz styl wyrażamy naszą osobowość i charakter. Dlatego tak ważna przy wyborze okularów jest oprawkiświadomość, że oprawki nam się podobają i odzwierciadlają nasze usposobienie. Pamiętajmy jednak, że jeśli okulary mają korygować nasz wzrok, to nie możemy traktować ich tylko w kategorii gadżetu. Staną się one elementem naszej codzienności, więc styl musi iść w parze z wygodą ich użytkowania. Noszenie pięknych – ale bardzo niewygodnych okularów –  szybko stanie się dla nas męczarnią. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, warto wziąć pod uwagę rady profesjonalisty.

Czym się kierować przy wyborze oprawek?

Niewątpliwie wchodząc do salonu optycznego, kusić nas będą najmodniejsze modele obowiązujące w danym sezonie. Oczywiście można je wziąć pod uwagę. Przy wyborze oprawek, ważniejsze jest jednak określenie kształtu naszej twarzy. Z pewnością pomoże nam w tym doświadczony optyk i tak np. okrągłą twarz mogą wyszczuplić duże prostokątne okulary z szerokimi zausznikami. Istotne jest także dopasowanie odpowiedniej odległości od rogówki do wewnętrznej strony soczewki okularowej (10-12 mm) – okulary nie mogą być ani za blisko, ani za daleko od oka. W przypadku dobrze dobranych opraw niedopuszczalne jest ich zsuwanie się czy zbyt mocne przywieranie do twarzy. Oprócz kształtu twarzy, powinniśmy zwrócić także uwagę na karnację i kolor włosów:

tabelka1

tabelka

Uwaga! Jeśli będziemy kierować się wyłącznie modą i zdecydujemy się na niedopasowane okulary możemy wyglądać groteskowo.

m.jakubowiczPrzy doborze oprawy pojawiają się takie kwestie, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy a pominięcie ich sprawi, że okulary nie pozwolą na komfortowe funkcjonowanie:

 „I tak na przykład przy doborze oprawek, ważny jest kąt pochylenia oprawy do policzków, panoramiczność oprawy. Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska zbytnio skroni, albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględniwszy wszystkie asymetrie naszej głowy, możemy wybrać odpowiednie – wygodne oprawy” – tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk oraz ekspert i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Podczas wizyty w salonie optycznym istotne jest także przeprowadzenie przez optyka rzetelnego wywiadu z pacjentem, który pozwoli na pogłębienie informacji o stylu życiu przyszłego „okularnika” – o rodzaju wykonywanej pracy, zainteresowaniach, czy też zwyczajach w życiu codziennym. Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla wyboru zarówno odpowiednich opraw, ustawieniu i montażu soczewek jak i wykonania okularów.

Asortyment opraw jest naprawdę szeroki – np. dla osób, które mają wrażliwą skórę, powstają delikatne w dotyku oprawy antyalergiczne np. tytanowe – dlatego żeby się w tym nie pogubić, warto skorzystać z porad profesjonalisty, który pomoże nam wybrać odpowiednie oprawki i stworzy okulary odpowiadające naszym potrzebom i oczekiwaniom”– stwierdza Marek Jakubowicz, optyk oraz ekspert i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Pamiętajmy – tylko właściwie wybrane soczewki oraz dobrze dopasowana oprawa zagwarantują nam komfortowe użytkowanie okularów.

_______________________________________________________________________________________

*Powyższy artykuł jest własnością Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej (KRIO). KRIO wyraża zgodę na jego pobieranie/kopiowanie mediom oraz optykom, zrzeszonym w cechach KRIO. 

Dodatkowe informacje:

Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – organizacja samorządu zawodowego, zrzeszająca obecn7 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900-set salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to środowisko optyków miało swoją reprezentację  w ramach Komisji Branżowej usytuowanej przy ówczesnym Centralnym Związku Rzemiosła (CZR), a od 1996 r działający pod nazwą Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom.

KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, jak też Politechnika Wrocławska.

Kontakt dla mediów:

38PR & Content Communication

Justyna Giers, Tel. 514 550 996, Marcin Ścigała, Tel. 517 379 253