fbpx

RODZAJE SOCZEWEK KONTAKTOWYCH – O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ?

Soczewki kontaktowe to w wielu przypadkach bardzo komfortowe rozwiązanie. Na co powinniśmy zwracać uwagę i o czym powinniśmy wiedzieć, jeśli po raz pierwszy myślimy o wykorzystaniu tzw. „kontaktów”? Podpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Jakich soczewek potrzebuję?

„Jakich soczewek kontaktowych potrzebuję?” – to pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed podjęciem decyzji o ich wyborze. W tym kontekście jest to jednoznaczne z tym, jak długo będziemy mogli nosić wybraną przez nas parę. Jakie soczewki są najpopularniejsze?

  • Jednodniowe – spośród wszystkich dostępnych Wielokrotnego użytku na rynku rozwiązań to te soczewki pomagają nam w największym stopniu utrzymać higienę oka. To najzdrowsze rozwiązanie, które zapewnia komfort przez cały dzień. Rano aplikujemy soczewki z nowego opakowania, a wieczorem przed snem wyrzucamy je do kosza. Taki sposób użytkowania eliminuje potrzebę czyszczenia soczewek i przechowywania ich w specjalnym płynie. Co więcej, soczewki jednodniowe to najlepszy wybór w okresie wakacyjnym, kiedy dużo częściej i chętniej korzystamy z aktywności sportowych oraz przebywamy na świeżym powietrzu. W tym czasie ryzyko wypadnięcia soczewki z naszego oka jest dużo większe niż w innym okresie. Oczywiście jeśli soczewka spadnie na brudną nawierzchnię, nie oznacza to, że musimy ją wyrzucić, ale konieczne jest wtedy jej wyczyszczenie płynem do pielęgnacji soczewek. Natomiast większym ryzykiem jest to, że tej soczewki… nie znajdziemy, np. na plaży czy górskim szlaku. W takiej sytuacji mniej kosztowne okaże się zgubienie soczewki jednodniowej (którą następnego dnia zastąpimy nową) niż np. miesięcznej, której pozyskanie wymagałoby poświęcenia dodatkowego czasu (jeśli nie mamy przy sobie zapasowej pary).
  • Wielokrotnego użytku – są to soczewki, które możemy wykorzystywać codziennie przez dłuższy czas. W klasycznej wersji takie soczewki zdejmujemy na noc, aby ponownie nałożyć je na gałkę oczną kolejnego ranka. W nocy soczewki muszą być przechowywane w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do ich pielęgnacji, oczyszczającym i utrzymującym soczewki w dobrym stanie. To rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze dla osób, które wolą zainwestować w jedną parę i które z soczewek kontaktowych korzystają znacznie częściej niż z okularów. To również rozwiązanie bardziej, niż soczewki jednodniowe, korzystne ekonomicznie. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad ich użytkowania. Okres przydatności soczewek jest zależny od wyboru ich rodzaju. Na rynku są dostępne soczewki o różnym terminie przydatności, np. dwutygodniowym, miesięcznym czy trzymiesięcznym.

Czy moje soczewki powinny przepuszczać powietrze?

– Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest przepuszczalność powietrza, jaką oferują nam producenci soczewek kontaktowych – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – W teorii to dobrze, aby używana przez nas soczewka jak najlepiej przepuszczała powietrze. Dzięki temu gałka oczna lepiej „oddycha”, mniej się „męczy” oraz ma zapewnione odpowiednie „odżywianie”. W praktyce to specjalista doradzi nam rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb. Przepuszczalność soczewek jest jednak kluczowym parametrem jeśli zamierzamy w soczewkach spać. Te z wyższą wartością pozwolą nam np. nie ściągać ich z oczu przez dłuższy okres (np. 2 tygodnie lub miesiąc), nawet w trakcie spania. To czasami konieczne rozwiązanie, jeśli mamy problemy z manipulacją soczewkami lub przebywamy w warunkach, które nie pozwalają na zachowanie odpowiedniej higieny. Ja jednak zalecam jak najkrótszy czas użytkowania jednej pary soczewek – dodaje.

Korekcyjne czy nie?

Coraz popularniejsze stają się także kolorowe soczewki, które nie muszą mieć mocy korekcyjnej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć aspekt modowy z korekcyjnym. Dzięki takim niestandardowym soczewkom możemy uwydatnić swój naturalny kolor oczu, „zmienić” barwę naszej źrenicy, a nawet stworzyć iluzję jej zmiany (np. w kształt źrenicy kota).

– Nawet, jeśli chcemy skorzystać z kolorowych soczewek bez korekcji, skierujmy się po nie do profesjonalnego optyka. Niekiedy kreatywny kształt soczewki jest nieco mniejszy niż nasza źrenica, a zbyt długie wykorzystywanie takiego dodatku może być niebezpieczne dla wzroku. To jednak jeden z nielicznych przypadków, który różni kolorowe soczewki od klasycznych, a przecież w przypadku tych drugich porada specjalisty jest bezdyskusyjna. Ponadto optyk może nam zaproponować rozwiązania, o których wcześniej mogliśmy nie pomyśleć. Np. obecnie bardzo popularne są soczewki z filtrami blokującymi wpływ promieni słonecznych UVB i AVA, podobnie jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Opowiedzmy specjaliście o tym, jaki styl życia prowadzimy, a wtedy on dobierze idealne i dostosowane do naszych potrzeb rozwiązanie – puentuje Małgorzata Leszczyńska.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: https://krio.org.pl/filmy-edukacyjne