fbpx

14 października 2021 – Światowy Dzień Wzroku #LoveYourEyes

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w tym roku skupia się wokół tematu #LoveYourEyes (#KochajSwojeOczy). Według Międzynarodowej Agencji Zapobiegania Ślepocie (The International Agency for the Prevention of Blindness), która prowadzi kampanie związane ze Światowym Dniem Wzroku, „Prawie każdy na świecie doświadczy problemu ze zdrowiem oczu w czasie swojego życia”. Ważne jest zatem, aby pomyśleć o znaczeniu, jakie ma zdrowie naszych oczu.

Badania wykazały, że ludzie boją się utraty wzroku bardziej niż jakiegokolwiek innego zmysłu, a jednak niewiele osób dba o swoje oczy od najmłodszych lat. Jak więc kochać swoje oczy? Przewodnik o Dobrym Zdrowiu Oczu przygotowany przez IAPB przedstawia 4 etapy właściwego postepowania: 1 – zapobiegaj, 2 – chroń, 3 – dbaj, 4 – zarządzaj priorytetami.

Zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia, to pierwszy krok do zapobiegania. Możesz chronić swój wzrok przed promieniowaniem UV za pomocą wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych i prawidłowe dbanie o ich czystość, szczególnie jeśli nosisz makijaż. Co najważniejsze, powinieneś zarządzać czasem spędzonym przed ekranem i robić regularne przerwy. Przydatną praktyczną zasadą jest zasada 20-20-20: na każde 20 minut spędzonych na korzystaniu z ekranu należy przez 20 sekund odwracać wzrok na coś, co znajduje się w odległości 20 stóp (około 6 metrów).

Aby chronić wzrok, nie ma nic lepszego niż regularne, kompleksowe jego badanie przez wykwalifikowanego specjalistę. Okulary lub soczewki kontaktowe wykonane zgodnie z aktualną receptą pozwolą Ci normalnie żyć na co dzień. Badanie wzroku nie tylko sprawdza widzenie, ale jest też ważnym obszarem dbania o swoje zdrowie. Tylna część oka to jedyna część ciała, w której naczynia krwionośne można ocenić wzrokowo, bez konieczności inwazyjnego zabiegu. Umożliwia to wykrycie szerokiego zakresu problemów zdrowotnych np. cukrzycy, nadciśnienia czy schorzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz nadszedł czas, aby uczynić badania oczu częścią okresowych badań zdrowotnych.

KRIO jako członek ECOO (The European Council of Optometry and Optics) z dumą wspiera Światowy Dzień Wzroku.

Ty też możesz! Dlaczego nie pomóc edukować rodziny i przyjaciół o znaczeniu zdrowia oczu? #LoveYourEyes – życiowa misja dla każdego.