fbpx

Co to jest prezbiopia – definicja starczowzroczności

Jednym z najbardziej fantastycznych właściwości układu wzrokowego jest możliwość zmiany mocy optycznej, przekonuje Prof. Ryszard Naskręcki.  W przypadku oka ludzkiego ta zmiana dokonuje się poprzez oddziaływanie mięśni na soczewkę ludzkiego oka, która zmienia promienie swojej krzywizny. W efekcie dochodzi do zmiany mocy optycznej soczewki. 

Czym jest starczowzroczność

Prezbiopia jest procesem związanym z naturalnym starzeniem się naszego organizmu. Dla człowieka starczozwroczność objawia się tym, że odległość bliska, z której możemy np. dobrze czytać, oddala się od naszego oka. Przyjmuje się, że w naszej szerokości geograficznej wiek prezbiopijny to jest około 40 lat. Oznacza to, że w zasadzie wszystkie osoby powyżej czterdziestego roku życia są prezbiopami. Oczywiście 90% z nich nie ma o tym zielonego pojęcia. Wiecej o problemach ze wzrokiem po 40 mozna znaleźć we wpisie: Problemy ze wzrokiem po czterdziestce. Czy to norma?

Według statystyk Polaków jest teraz około 38 milionów. Z tego prawie połowa ma więcej niż 40 lat. W Polsce więc żyje blisko 18 milionów prezbiopów, a tylko milion w ogóle zdaje sobie z tego sprawę. Inne statystyki podają np., że w Ameryce 30% wszystkich sprzedawanych soczewek to te korygujące prezbiopię. W Polsce zaś sprzedaje się ich tylko kilka procent. Wygląda na to, że albo nie zdajemy sobie sprawy z potrzeby poprawnej korekcji, albo lekceważymy dobre widzenie, stosując okulary kupione byle gdzie, bez stosownych badań wykonanych przez specjalistę. Ryzykujemy wtedy brak komfortu widzenia lub z czasem zwielokrotnienie się możliwych wad wzroku i pojawienie się wielu różnych dolegliwości.

przekrój ludzkiego oka

Objawy prezbiopii

Do objawów prezbiopii możemy zaliczyć takie dolegliwości jak:

  • bóle głowy,
  • zamazywanie się obrazów,
  • okresowe dwojenie,
  • pieczenie oczu (niekiedy nawet przewlekłe zapalenie spojówek)
  • niechęć do czytania, znużenie,
  • a nawet pewnego rodzaju pogorszenie nastroju.

Zastosowanie odpowiedniej korekcji powoduje to, że nabywamy większej ochoty do pracy. Wyjaśnia dr Andrzej Styszyński.

Leczenie starczowzroczności – na czym polega

Prof. Ryszard Naskręcki dodaje – Prezbiop oznacza, że to jest osoba, która wymaga korekcji okularowej soczewkami, okularowymi lub soczewkami kontaktowymi dla poprawy jakości widzenia z odległości bliskich.